meso-sayfa Mezoterapi; doğal bitkilerden elde edilen ekstreler, yaşlanmış hücrelerin temizlenmesine yardımcı olan ajanlar ve ilaçlar, vitaminler, enzimler, mineraller ve biyoaktivasyon maddelerinden oluşan karışımın derinin iç tabakasına enjeksiyon yöntemi ile yapılmasıdır. Selülit tedavisinden zayıflamaya, saç dökülmesinden yüz ve boyun yenilemeye kadar uygulanan alternatif bir tedavidir. Mezoterapi tedavisi en yaygın olarak selülit ve saç tedavisinde kullanılmaktadır.

Mezoterapi cilt üstünden uygulanan ilaçların aksine bırakıldığında yoksunluk sendromu yaratmayan bir tedavidir. Tedavinin amacı; saç köklerine yoğun vitamin mineral dopingi uygulanmasından ziyade saç kökünün bulunduğu cilt tabakasının kalitesini, nem düzeyini ve kan dolaşımının artırılmasına yönelmektir.

Saç Mezoterapisinde uygulanan maddeler:

 • PROKAİN : Lokal anesteziktir. Damar genişletici özelliği vardır. Suda eriyen bir ilaçtır. Cilt içeriğine verilen maddelerin emilim hızını arttırır.
 • FONZİLAN : Damar genişletici özelliğinin yanında kılcal damar sfikterlerini açarlar.
 • X-ADN : Somon sütünden elde edilir ve insan DNA’ na benzer yapıdadır. Çok güçlü bir nemlendiricidir. Güneş ışınlarından koruyuculuk özelliği vardır. Sigaraya ve travmaya bağlı doku hasarlarında protein yapısı, hücre ve bağ doku yenilenmesinde yardımcı olur. B vitamini kompleksi içerir ve E vitamininin emilimine katkı sağlamaktadır.
 • KONJONKTİL : Antioksidandır.
 • B7 VİTAMİNİ : Saç dökülmesi, seboreik dermatit, kırılgan tırnakların tedavisinde kullanılır.
 • OLİGOELEMENTLER : Bakır ( Cu ) ve Gümüş ( Ag ) yağlı cilt dengesi için; Çinko ( Zn ) ve Kükürt (S ) hücre metobolizmasını uyarmak için kullanılır.
 • MİNOKSİDİL : Antihipertansif etkisi vardır. Uygulandığı alanda damar genişletici ve kıl folikülünde keratin oluşumunu indirgeyici etki sağlar. Saç dökülmesinde özellikle genetik dökülmelerde önleyici etkisi vardır.
 • FİNASTERİD : Testesteron hormonunun Dehidrotestesterona dönüşümünü engelleyerek kıl kökünde oluşan keratin kesiciğine engel teşkil eder.

Mezoterapide kullanılan ilaçlarda bazı özelliklere dikkat etmek gerekmektedir.

 1. Sıvı içerikli olmalı, yağlı olmamalıdır.
 2. Cilt seviyesinin altına kadar tolerans göstermelidir.
 3. Dokuda reseptörlerle etkileşebilmelidir.
 4. Alerjen içermemelidir.
 5. Etki ve yan etkileri kliniksel araştırmalarla kanıtlanmış olmalıdır.
 6. Antagonist özellik taşımamalıdır.